Haber

2.Cinsiyet seçimlerinde oy verme süreci ne zaman bitecek? YSK açıkladı

İkinci tip seçimde bir kez daha sandık başına gitmeye hazırlanan seçmenler, YSK’nın seçimler için belirlediği oy kullanma saatlerini sorgulamaya başladı. Ülke genelinde gerçekleşecek oy verme işlemleri için saat bilgisi kesin olarak ortaya çıktı. İşte Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen oy kullanma saatleri.

OY VERME SÜRECİ SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK VE BİTECEK?

28 Mayıs Pazar günü yapılacak olan 2. tıp seçiminde oy verme işlemi 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacak. Pusulada sadece iki adayın adı görüneceği için oy verme işlemi ve sayım işlemleri daha kolay hale gelecek.

NASIL OY VERİLİR?

  • Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin.

  • TC kimlik numaranızın yer aldığı kimlik belgenizi yanınızda bulundurunuz.

  • Kabine cep telefonu ile girmeyiniz.

  • Oy pusulasında mühür dışında herhangi bir işaretleme yapmayınız.

  • Pusulanızı bir zarfa koyun.

  • Oy kullandıktan sonra imzalamayı unutmayın.

HANGİ DURUMLARDA OYLAR GEÇERSİZ OLACAK?

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettikleri cumhurbaşkanı adayına ayrılan bölümden taşmadan “TERCİH” veya “EVET” mührüne basarak oy kullanacak.

Oy pusulasının bütünlüğünü bozacak şekilde yırtılması veya yırtılması ve oy pusulasına mühür dışında veya mühür yerine rastgele özel işaret, isim, imza kaşesi veya parmak izi basılması oyu geçersiz kılar.

Ayrıca oy pusulasında karalama, kazıma veya belirgin bir şekilde işaretlenme veya zarftan işaret amaçlı rastgele bir madde çıkması halinde oylar geçersiz sayılacaktır.

SEÇİM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Seçim sonuçları, 2009 yılından bu yana yapılan seçimlerin sandık-muhtarlık-ilçe-ilçesi esas alınarak www.ysk.gov.tr ​​adresindeki internet sitemizin “Anket Sonuçları ve Tutanakları” bölümünde yayınlanmaktadır.

YSK kararlarına göre saat 18.00’e kadar medyada seçimler ve sonuçları hakkında tahmin ve yorum yapmak yasaklanacak. 18.00-21.00 saatleri arasında YSK tarafından seçimle ilgili haber ve duyurular yayınlanacak. 21:00’den sonra tüm yayınlar ücretsiz olacak, YSK bu saati daha erkene alabilecek. Sandıklarda oy kullanacak seçmen sayısı il ve ilçelerde 360 ​​ile 380 kişi arasında olacak. Köylerdeki seçmen sayısı 400’ü geçmediği takdirde tek sandıkta oy kullanılabilmektedir.

SEÇMEN KAYDI NASIL SORGULANIR?

Seçmen kaydı sorgulama işlemi sadece aşağıdaki kanallardan yapılabilir:

1- https://secmen.ysk.gov.tr

2- Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı “Seçmen Sorgulama Taşınabilir Uygulaması”

3- 444 9 975 (Yüksek Seçim Kurulu Çağrı Merkezi)

4- www.turkiye.gov.tr ​​(e-devlet)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu