Ekonomi

Adana’da motosikletli kuryeler artık kapıda değil apartmanın önünde.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin yıkıcı etkisi çevredeki 11 bölgeye de yansıdı.

Bu illerden biri olan Adana’da artçı sarsıntıların hissedilmesi nedeniyle binalar sağlam veya hafif hasarlı da olsa hizmet sektöründe hizmet veren kuryeler kendi önlemlerini aldı.

Deprem, apartman önüne ‘kapıya teslim’ emrini taşıdı

Adana’da konutlara sipariş götüren bazı motosikletli kuryeler, depremde hasar gören binalarda oturan ve apartmanların önüne girmeye korktukları müşterilerin siparişlerini teslim ediyor.

Adana’da motosikletli kuryeler gün boyu konut ve iş yerlerinde müşterilerin gıda, market ihtiyaçları ve ilaç gibi taleplerini karşılayarak çalışmalarını sürdürüyor.

Kuryeler yüksek katlı ve hasarlı binalara girmekten çekiniyor

Deprem nedeniyle yüksek katlı ve hasarlı binalara girmekten korkan kuryeler, müşteri siparişlerini kapıda değil apartman önünde teslim etmeye çalışıyor.

Motosiklet kuryeleri iş başında

Adana Motosikletli Kuryeler Derneği Onursal Başkanı Yalçın Parmak, motosikletli kuryelerin depremden olumsuz etkilenmesine rağmen çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Sıva ve boya çatlakları bile tedirgin ediyor

Bazı binaların hasarsız olmasına rağmen sıva ve boya çatlaklarının kuryeleri tedirgin ettiğini anlatan Finger, şöyle devam etti:

Dairelerde hasar olduğu için kuryelerimiz dairelere girmeye korkuyor. Daire hafif hasar görse bile çatlaklar veya duvar kırıkları vardır. Müşteriler mutlaka daireye girmeyi talep etmektedir. Kuryelerin güvenliği değerlidir. Koronavirüs sürecinde hizmetimize ara vermedik, depremde de hizmet vermeye devam edeceğiz. Vatandaşlarımızdan tek ricamız kuryelerine sahip çıkmaları ve güvenliklerini sağlamalarıdır. Çalışmalarımıza aralıksız devam edip insanların ihtiyaçlarını karşılayalım. Kuryelerin de aileleri, bakmakla yükümlü oldukları kişiler var, bu yüzden girdikleri apartmanda bir an olsun ölmek istemiyorlar.

Çatlak olan binalara servis götürürken tedirginlik yaşıyorlar.

Motosiklet kuryesi olan Serdal Alp, işini 10 yıldır zevkle yaptığını söyledi. Sarsıntılarda bazı binaların hafif hasar gördüğünü ve çatlaklar oluştuğunu kaydeden Alp, bu binalara servis götürürken tedirginlik yaşadıklarını, bazen kapıdan değil apartmanın önüne teslim edebildiklerini söyledi.

“İşletmeler kapı teslim uygulamasında esnek olmalı”

Bazı müşterilerin apartman önünde teslimatı kabul etmediklerini, tedirgin olmalarına rağmen apartmana girmek zorunda kaldıklarını vurgulayan Alp, işletmelerin bu süreçte kapıdan kapıya teslimat uygulamasında esnek olmaları gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu