Haber

Aydın Rüzgar Enerji Santrali Projesinin Yürütülmesinin Durdurulması Kararı

ÖZGÜR DEDEOLUK

Entelektüel Karacasu ilçesinde kurulması planlanan Hacıhıdırlar Rüzgar Enerji Santrali projesi için ÇED Raporu’nu onaylayan Bakanlık aleyhine açılan dava sonucunda dün yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Aydın 2. İdare Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına Avukat Akın Yakan, 5 davacı mahalle muhtarı ve mahalle sakinleri katıldı.

Enerjisa Güç Üretim A.Ş., Aydın ili Karacasu ilçesinin Karacaören, Ataköy, Yeşilyurt, Hisar ve Kıranyer İlçeleri sınırları içerisinde yer almaktadır. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Hacıhıdırlar Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) rüzgar santraline karşı mücadele veren Ataköy, Karacaören ve Dedeler mahalleleri sakinleri, mücadelelerinin ilk bölümünü kazandı. Aydın 2. İdare Mahkemesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ÇED olumlu raporunun yürütmesini durdurdu.

“7 KÖYÜN VATANDAŞLARINI GÖÇE ZORLUYORLAR”

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan mahalle sakinlerinden Birol Ekşi, “EnerjiSA’nın Aydın’ın 4, Denizli’nin 3 köyüne yapmak istediği Hacıhıdırlar RES Projesi var. 3 yıldır 2 bin parsel araziye şerh var ama kaldırmıyorlar, hayvancılık, arıcılık, oradaki tüm üretimi yok sayıyorlar, 7 köyün vatandaşını göçe zorluyorlar. Tütüne, fasulyeye, börülceye, arpaya, buğdaya, yulafa, elmaya, kiraza, kestaneye geçildi. Türbin olan yerde 2 bin – 2 bin 500 kestane üretimi var. Bunları görmezden geliyorlar. “Sayıyorlar. Bu projenin iptal edilmesini istiyoruz” dedi.

“ÇEVRE KATLİAMININ DURDURULMASI İÇİN YARGIYA GÜVENİYORUZ”

Avukat Akın Yakan şunları söyledi:

“Hacıhıdırlar RES projesi ile 15 adet türbin yapılacak. Aşağıdaki bölgede Denizli RES’e ait 25 adet mevcut türbin daha bulunmaktadır. Bu projenin tamamı tamamlanırsa 35 adet türbinden oluşan çok büyük bir doku hem sağlık hem de sağlık açısından olumsuz etkilenecektir. Tarım ve hayvancılık.Karacasu’nun 5 ilçe muhtarı davacı olarak dava açtı.Halk burada santral yapılmasına açıkça karşı çıkıyor.Gerçekten bu santralin yapılmasıyla çok ciddi bir ekolojik tahribat ve yıkım olacak. Yargılama sürecinde yapılan keşif ve bilirkişi incelemesinde projenin hayvancılık ve ekolojik sistem üzerindeki etkileri net bir şekilde ortaya konuldu.”Sayın Aydın 2. İdare Mahkemesi bu konudaki bilirkişi raporuna dayanarak yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bunun sonunda 10-15 gün içerisinde mahkeme belgeyi tekrar değerlendirip karar verecek. Buradaki hukuksuzluğun ve katliamın mahkeme kararıyla ortadan kaldırılacağına inanıyor ve yargıya güveniyoruz.”

“BÖLGEDE TARIM YERLERİNİN ÖNEMİ BÜYÜK”

ÇED raporunda şu ifadelere yer verilmesi dikkat çekti:

“Dağlık ve ormanlık yapı nedeniyle ormanlık alanların ortasında arazi eğimi ve toprak yapısının nispeten uygun olduğu yerlerde kuru tarım ve özellikle yağışa bağlı olarak buğday, arpa ve tütün tarımının yapıldığı gözlemlenmiştir. bu nedenle tarım arazileri bölge için büyük önem taşımaktadır.Orman alanlarında tarım arazileri küçük ve modülerdir.RES proje alanı arazileri civarında olduğu yapılan mahkeme keşiflerinde görülmüştür.RES türbinlerinin planlandığı görülmüştür. RES proje alanı ve çevresindeki bazı tarım arazilerinde RES türbinlerinin yapılmasının tarım ve hayvancılıkla yaşamlarını sürdüren yerel halkın tarım arazilerinin azalmasına neden olacağı açıktır. Proje alanında hali hazırda küçük bir konumda olan bir diğer önemli husus ise proje alanında orman alanı içerisinde yapılması planlanan türbin alanları, yapılacak yollar açısından tarımsal üretim açısından herhangi bir sıkıntının olmamasıdır. bu alanlara erişim için kullanılan tarım arazilerinin ortasından geçmekte olup, inşaat ve türbin bölümlerinin kanat ve gövde bölümlerinin taşınması sırasında kanat uzunlukları ve türbin gövde boyutları belirlenmektedir. “Bu yolların genişletilmesi gerektiği düşünüldüğünden tarım alanlarında alan kaybı yaşanacağı düşünülüyor.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu