Haber

Basın İlan Kurumu, haber siteleriyle görüşmelere başladı

Basın İlan Kurumu (BİK) 1 Nisan 2023’ten itibaren resmi ilanların yayınlanmaya başlanacağı internet haber sitelerinin temsilcileriyle bir araya gelmeye başladı.

BİK’ten yapılan açıklamada, Basın Kanunu ve Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanmasının akabinde Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği başta olmak üzere, mevzuatın kanuna uygun hale getirilmesi çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, geçen Eylül’de Bursa, İzmir, Konya, Ankara, Samsun, Trabzon, Malatya, Van, Diyarbakır, Adana ve İstanbul’da bölge toplantıları düzenleyerek gazete sahipleri ve temsilcileri ile bir ortaya gelen BİK’in, sahada paylaştığı ve topladığı bilgilerle yasa çalışmalarına önemli katkı sunduğu vurgulandı.

HAFTA BOYUNCA SÜRECEK

İnternet haber sitelerinin süreli yayın sayılmaları ve 2023 yılı Nisan ayında ilk kez resmi ilan yayınlamaya başlayacak olmalarının, BİK’in sorumluluk alanını genişletirken internet haber sitelerine de maddi kaynak sağlanmasının önünü açtığı aktarılan açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“İnternet haber sitelerinin resmi ilan ve reklam yayınlama hakkını kazanmaları tıpkı gazete ve mecmualarda olduğu üzere muhakkak kurallara tabi. Bu nedenle BİK, Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’ne son biçimini vermek üzere paydaş halkasına yeni eklenen internet haber siteleri ile bugünden başlamak üzere hafta boyunca arka arda toplantılar gerçekleştirecek. BİK üst idaresi, birinci olarak bugün yüksek tirajlı gazetelerin internet sitesi temsilcileri ile Genel Müdürlük binasında bir ortaya geldi. Toplantıda, internet haber sitesi temsilcilerinin sürece dair görüşleri dinlendi, mevzuatta yapılacak düzenlemelere ait teklifleri not edildi.”

Açıklamada, aynı heyetin daha sonra Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, İstanbul ve Kocaeli illerinde yayımlanan gazetelerin internet sitesi temsilcilerinin katılımıyla iki ayrı oturumda uzaktan erişim toplantıları gerçekleştirdiği dile getirilerek, şu bilgilere yer verildi: “Gazetesi bulunmayan yüksek ziyaretçi trafiğine sahip internet haber sitelerinin temsilcileri ile yarın buluşulacak. Akabinde Van, Bitlis, Hakkari, Kars, Ağrı, Iğdır, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da yayınlanan gazetelerin internet sitesi temsilcileri ile iki farklı toplantı yapılacak. BİK, çarşamba gününden başlayarak, cuma akşamına kadar Bursa, Diyarbakır, Adana, Malatya, Konya, İzmir, Ankara ve Samsun müdürlüklerinin uyumunda düzenlenecek toplantılarda geriye kalan 63 vilayetteki gazetelere ilişkin internet haber sitelerinin görüşlerini almayı tamamlayacak.”

‘TALEPLERİ DİNLEYECEĞİZ’

Açıklamada görüşlerine yer verilen BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç da şunları söyledi: “Hafta boyunca Türkiye genelindeki tüm gazetelerimize ulaşmaya çalışacağız. Elbette gazetelerimizin kazanılmış haklarının koruması bizim önceliğimiz. Öteki taraftan gazetesi bulunmayan ancak kıymetli sayıda takipçisi olan internet haber sitelerini önemsiyor ve dikkate bedel buluyoruz. Yeniden onlardan gelen talepleri de dinleyeceğiz. Zira muhakkak bir müddet sonra onların içinden periyodik yayın kapsamına alınanlar olacak. Elhasıl açık kapı siyasetimizi kararlılıkla sürdürüyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu