Ekonomi

Dolar, duraklayan hisse senedi rallisi ve tahvil getirisi artışından destek buluyor

Investing.com — ABD doları, tahvil getirilerinin marjinal olarak artması ve hisse senedi piyasalarındaki ivmenin yavaşlamasıyla hafta başından bu yana desteklendi. Olumlu ABD ekonomik verilerine rağmen, yakın vadede Hazine getirileri için yukarı yönlü risklerin devam edeceği beklentisi, doların Mayıs sonundan önce daha da zayıflayacağı konusunda şüpheciliğe yol açıyor.

İran’daki durumun küresel piyasalar üzerinde sınırlı bir etkisi olmuştur. Genellikle önemli jeopolitik değişiklikleri ilk yansıtan emtia fiyatları üzerinde net bir etki görülmedi.

Bugünün ekonomik olayları arasında Philadelphia Fed imalat dışı endeksinin açıklanması ve Christopher Waller, John Williams, Raphael Bostic ve Tom Barkin gibi çeşitli Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin konuşmaları yer alıyor. Yıl sonuna kadar Federal Rezerv’in gevşemesine yönelik piyasa beklentileri hafif bir düşüşle 42 baz puana gerilemiştir. Ancak, 31 Mayıs’ta ABD çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksi açıklanana kadar Gecelik Endeks Takası (OIS) fiyatlamasında önemli değişimler beklenmiyor.

Doların görünümü önümüzdeki günler için nötr kalmaya devam ederken, potansiyel kazançlara doğru hafif bir eğilim söz konusu. Kanada, Birleşik Krallık ve Japonya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Avro Bölgesi’nde Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) gibi temel ekonomik göstergeler, Onlu Grup (G10) para birimleri arasında farklılıklara neden olabilir ve dolar bu hafta muhtemelen kesin bir trend oluşturmayabilir. Buna ek olarak, Yeni Zelanda’da güvercin sinyallerin yokluğunun Yeni Zelanda dolarını (NZD) destekleyebileceği bir politika toplantısı planlanıyor. Aynı zamanda, yakın vadede USD/JPY döviz kuru için yukarı yönlü risk beklentisi bulunmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu