Yaşam

Fırınların Altındaki Çekmeceler Ne İşe Yarıyor?

Evlerimizde kullandığımız pek çok teknolojik eşya adeta hayat kurtarıcı özelliklere sahip. Fakat neredeyse her gün kullandığımız birtakım teknolojik eşyalarımızın hala pek bilinmeyen yönleri var.  

Sıkça kullandığımız fırınların alt kısmında çekmeceye emsal bir bölüm olduğunu illaki görmüşsünüzdür. Genelde bu bölmeyi yemek tanımı kitaplarımızı, mutfak örtülerimizi yahut gözümüzün önünde olmasını istemediğimiz eşyaları koymak için kullanıyoruz. Fakat bu bölmenin tasarlanma emeli epey farklı.  

Bir ısıtma çekmecesine sahip olabilirsiniz.

Fırında bir yemek yapıyor olsak bile bir evvelki günden kalan yahut o gün yaptığımız bir yemeği ısıtmak istediğimizde bunun için ocağı kullanıyoruz. Lakin fırınların altındaki bu çekmecelerin büyük bir kısmı tam olarak bu gayeyle tasarlanmıştır. 

Fırınınızın üzerindeki düğmelerde bir ‘ısıtma’ işareti varsa; çekmeceyi yemeklerinizi ısıtmak amacıyla kullanabildiğiniz manasına gelir.   

Çekmecenizin tipi ızgara tavaya benziyorsa… 

Güveçte yaptığınız bir yemeği yahut marketten soğuk aldığınız ekmeği bu bölmede rahatlıkla ısıtabilirsiniz. Yemeklerinizin üstüne eklediğiniz materyallerin bir ölçü daha kızarmasını istiyorsanız da yeniden bu bölmeyi kullanabilirsiniz.

Ancak bu formda tasarlanan çekmeceler, ısıyı çok daha fazla ileteceğinden yemeklerinizi arada bir denetim etmenizde yarar var.  

Peki yalnızca bir çekmece üzere görünüyorsa? 

Bu durumda fırınınızından aşağıya gelen ısı, çok daha az olacaktır. Bir evvelki çekmece tiplerine kıyasla ‘saklama çekmecesi’ olarak tasarlanan bölmeler, çok daha derindir ve tam bir çekmece üzere görünür.  

Ancak tekrar de az ölçüdeki ısıyı verimli bir halde kullanabilirsiniz. Örneğin tencere yahut tavalarınızı bu bölmeye koymanız, paslanmalarını önlemeye yardımcı olur.  

Neden her fırında bu çekmecelerden yok? 

Aslında bunun sebebi epeyce kolay. Vakit içinde gereksinimlerimiz ve eşyaları kullanım hedeflerimiz değişti. Bu tip çekmeceleri de genelde daha eski tip fırınlarda görüyoruz. Çünkü artık hayatımızda yemeklerimizi ısıtmamızı sağlayan mikrodalga fırınlar var.

Üstelik artık mutfak dolaplarında fırının altına çekmece ekleniyor. 

Mutfak dolapları tasarlanırken genelde fırının geleceği kısma küçük bir çekmece eklenir. Bu çekmeceler hem fırınınızın ısı istikrarını sağlar hem de tekrar bir ölçü ısı aldığından tava, tencere üzere eşyalarınızı burada saklayabilirsiniz. Yemekleri ısıtmak için ise çok kullanışlı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak plastik eşyalarınızı fırınınızın altındaki çekmecelerde saklamamanızı öneririz. 

Evinizdeki fırının altında bir çekmece varsa kullanım kılavuzunu bir denetim ederek ne maksatla üretildiğini ve hangi tip çekmeceye sahip olduğunuzu çarçabuk öğrenebilirsiniz. Peki siz bu çekmeceyi ne hedefle kullanıyorsunuz? 

  • Kaynaklar: CNET, Delish, TODAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu