Haber

Gaziantep ‘Türk Dili’ne ev sahipliği yaptı

GAZİANTEP (İGFA) –Bir otelde yapılan meclisin açılış toplantısında dilin ülkeler ve milletler için önemi, dildeki bozulma ve alınması gereken önlemler, Türkçenin serüveni, çağdaş yaşamın getirdiği yenilikler ve dilin gerekleri konuşulmadı. bilim ve sanatın gelişmesinde zayıflama tartışıldı.

Toplantıda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin son yıllarda dil, sanat ve kültür alanında yaptığı çalışmalar katılımcılara anlatılarak slaytlarla gösterildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in medeniyet, kültür, vicdan ve merhamet özellikleriyle özel bir şehir olduğunu, buluşmanın şehre çok yakıştığını vurguladı.

Dilde üslubun değerine vurgu yapan Lider Şahin, “Az söz konuşmak, derin ve hoş sözler çok kıymetli. Gaziantep’e baktığımızda küçük Buhara’yız. Büyükşehir Belediyesi ilk iş yeri olur olmaz Gazikultur’u kurduk. istanbul örneğini inceleyerek.61 kitap yayınladık.Bu şehirde 160 divan şairi var.Buradaki büyük resim bize büyük bir vizyon veriyor.Bunu başarabiliriz.İkinci dönemde gençlere ve gençlere yönelik birimler kurduk ve pahalı eğitim. Valiliğimizle birlikte kütüphanelerimiz için yüz binlerce kitap alıyoruz. Ne kadar çok okursanız o kadar çok düşünürler. Harekete geçersiniz” dedi.

VALİ GÜL: SORUNUN DEĞİL ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLMALIYIZ

Gaziantep Valisi Davut Gül ise yaptığı konuşmada teknolojinin gelişmesinin ayrı bir gündem oluşturduğunu belirterek, yeni neslin daha çok okuduğunu ancak bu neslin okunacak kitapları iyi belirlemesi gerektiğini belirterek, “O zaman onlar da okusunlar. okuduktan sonra yazmalı.”

Türk Dili ve Edebiyatı Derneği Genel Başkanı Ekrem Fazilet, gelecek asrımızı şekillendirecek olan Türk Yüzyılına girdiğimizi belirterek, “Ekonomi ve teknolojideki gelişmişlik, elbette bir ülkenin en büyük gücüdür. ve ulaşmak istediği hedeftir. Ancak milletleri millet yapan, medeniyetleri inşa eden, gelenek ve görenekleri nesilden nesile aktaran dildir. Unutmayalım ki güçlü medeniyetler güçlü bir dille kurulabilir. Kültür seviyesinin yüksek olması gerekiyor” dedi.

Ekrem Fazilet, Türkiye Belediyeler Birliği ile ortak yürütülen çalışmalardan dolayı Önder Fatma Şahin’e teşekkür etti.

dogubayazitajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu