Ekonomi

Hasbro’nun güçlü markası tahminleri aşan kazançlara yol açıyor

Hasbro (HAS) bugün 2024 yılının ilk çeyreği için beklenenden daha iyi finansal sonuçlar açıkladı ve hem kazanç hem de gelir finansal analistlerin tahminlerini aştı.

Şirketin düzeltilmiş hisse başına kazancı (EPS) 0,61 $ olarak raporlandı ve bu rakam beklenen 0,28 $’dan oldukça yüksekti. Gelir de 749,48 milyon $’lık beklentinin aksine 757,3 milyon $’a ulaşarak tahminleri aştı. Bu mali raporun açıklanmasının ardından Hasbro’nun hisse senedi fiyatı %4,9 oranında artarak yatırımcıların yüksek kazanç ve gelir rakamlarına olumlu tepkisini yansıttı.

Şirket, özellikle eOne film ve televizyon biriminin satışı nedeniyle geçen yılın aynı dönemine kıyasla toplam gelirinde %24’lük bir düşüş yaşamasına rağmen, Wizards of the Coast ve Dijital Oyun bölümünün gelirinde %7’lik ve Eğlence bölümünde %65’lik bir artış oldu. Bununla birlikte, bu olumlu sonuçlar Tüketici Ürünleri bölümündeki %21’lik düşüşle kısmen dengelenmiştir. Elden çıkarmanın etkileri dahil edilmediğinde, şirketin geliri %9 oranında azaldı. Hasbro’nun faaliyet geliri 116,2 milyon dolar olarak gerçekleşmiş ve faaliyet kar marjı %15,3 olmuştur. Düzeltilmiş faaliyet geliri, geçen yılın aynı dönemine göre 101,4 milyon dolar artışla 148,6 milyon dolara, düzeltilmiş faaliyet kar marjı ise %19,6’ya yükseldi.

Hasbro İcra Kurulu Başkanı Chris Cocks, bu çeyrekteki olumlu sonuçları şirketin ürün markalarının güçlü performansına ve sürekli stratejik değişikliklere bağlayarak şunları söyledi: “Lisans anlaşmalarımızdan elde ettiğimiz kazançlar ürün markalarımızın sağlamlığını gösteriyor ve çeşitli oyun biçimlerinde her yaştan meraklıyla etkileşimimizi genişletirken oyunlarda ve oyuncaklarda yenilikçiliği teşvik etmeye devam ediyoruz.” Mali İşler Direktörü Gina Goetter ise şirketin yeniden yapılandırma stratejisinde istikrarlı bir şekilde ilerlediğini, gelirin beklentileri karşıladığını ve verimlilik iyileştirme programı ile daha elverişli bir iş faaliyeti karışımından etkilenen faaliyet gelirinde önemli bir artış olduğunu vurguladı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Yıl sonuna doğru Hasbro daha önce açıkladığı mali tahminlerini koruyor. Şirket, Tüketici Ürünleri bölümünün gelirlerinde %7 ile %12 arasında bir düşüş, Wizards of the Coast bölümünün gelirlerinde %3 ile %5 arasında bir düşüş ve Pro-Forma Eğlence bölümünün gelirlerinde 15 milyon dolarlık bir düşüş öngörüyor. Şirket, %60 civarında bir düzeltilmiş faaliyet kârı marjı ve 925 milyon ila 1 milyar dolar arasında değişen bir düzeltilmiş FAVÖK hedefliyor.

Olumlu kazanç açıklaması, Hasbro’nun çeyrek boyunca hissedarlarına 97,2 milyon dolar temettü dağıttığı ve temettü yoluyla hissedarlara nakit dağıtmaya devam etmeyi ve aynı zamanda istediği borç/özsermaye oranına ulaşmak için borcunu azaltmayı planladığı haberiyle daha da desteklendi.

Şirketin hisse senedi fiyatındaki yükselişin de gösterdiği gibi, Hasbro’nun maliyetleri azaltma girişimleri ve ana iş sektörlerine yatırım yapma konusundaki kararlılığı yatırımcıların güvenini güçlendirmiş görünüyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu