Haber

Hollanda ve Belçika’da 10 milyar euro değerinde kokain ele geçirildi

Geçtiğimiz yıl Belçika ve Hollanda’da yürütülen operasyonlarda piyasa değeri 10 milyar euro olan yaklaşık 180 ton kokain ele geçirildi.

Belçika ve Hollandalı yetkililer, çarşamba günü Hollanda’nın liman kenti Vlissingen’de yapılan ortak açıklamada, önceki yıllara göre rekor seviyede olduğu belirtilen uyuşturucunun Antwerp (Antwerp), Rotterdam limanlarında ele geçirildiğini bildirdi. ve Vlissingen’in yanı sıra havaalanlarında. İki ülkede 2022 yılında toplam 160 ton civarında kokain ele geçirildi.

Belçika’nın Anvers ve Hollanda’nın Rotterdam şehirleri, kokainin Avrupa’ya ana giriş limanları olarak biliniyor.

Açıklamada, geçen yıl Anvers’te yaklaşık 116 ton kokain ele geçirildiği, Anvers’e yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Rotterdam’da ise piyasa değeri yaklaşık 3,5 milyar euro olan 45 ton kokain ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca uyuşturucu kaçakçılarının giderek daha küçük bir liman olan Vlissingen’e yöneldiği de belirtildi. Geçen yıl Vlissingen’de 15 ton kokain ele geçirilmişti.

Hollandalı ve Belçikalı yetkililer, havalimanlarında ele geçirilen kokain miktarında önceki yıla göre önemli bir artış olduğunu, havalimanlarında yaklaşık 2 bin 250 kilogram kokain ele geçirildiğini belirtti.

Yetkililer, ele geçirilen uyuşturucu miktarının önceki yıllara göre artmasında güvenlik tedbirlerinin sıkılaştırılmasının ve denetim sayısının artmasının etkili olduğunu kaydetti.

İki komşu ülke Hollanda ve Belçika, geçen yıl uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede daha yakın işbirliği yapma kararı aldı.

Bu kapsamda konteynerlerde daha yoğun tarama yapılırken kameralar, drone, dalgıçlar ve su altı araçları da kullanıldı.

Ayrıca uyuşturucunun yüklendiği Güney Amerika ülkeleriyle daha yakın işbirliği sağlandı.

Kokain, Güney Amerika’dan meyve sevkiyatında kullanılan kaplarda saklanarak Avrupa’ya taşınıyor. Ayrıca Avrupa limanlarından kıta geneline dağıtılmaktadır.

dpa/TY,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu