Haber

Irak İçişleri Bakanlığı, babası öldürülen Youtuber Tiba al-Ali hakkında açıklama yaptı.

Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Dr. Saad Maan, Türkiye’de yaşayan ve Irak’ta ailesini ziyaret ederken 31 Ocak’ta babası tarafından öldürülen Youtuber Tiba al-Ali (22) hakkında açıklama yaptı. Bakan Maan, el-Ali ile aileyi barıştırmak için çalıştıklarını, olumlu gelişmeler kaydettiklerini ve Ali’nin ölüm haberinin kendilerini şaşırttığını ifade etti.

Youtuber Tiba al-Ali, 2017’den itibaren Türkiye’de yaşamaya başladı ve ziyaret için Irak’ın Divaniye kentine geldi. 31 Ocak’ta genç kızın babası tarafından öldürülmesinin ardından bölgede protestolar başlamış, sivil toplum kuruluşları kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi için failin cezalandırılması çağrısında bulunmuştu. Yerel basın, Tiba’nın ailesiyle yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle olayın ‘aile içi cinayet’ olduğunu iddia etti.

BABA CİNAYATI DOĞRULADIIrak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Dr. Saad Maan dün sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Tiba al-Ali ile ailesi arasında arabuluculuk yaptıklarını, tarafları bir araya getirdiklerini, tavsiye ve analizlerde bulunduklarını belirtti. . Sözcü Maan, her iki tarafın da olumlu yaklaşım sergilediğini vurgulayarak, tarafların tekrar görüşmesini beklerken Tiba al-Ali’nin öldürülmesine şaşırdıklarını vurguladı. Al-Ali’nin babasının karakola gelip cinayeti itiraf ettiğini belirten Sözcü, soruşturmanın devam ettiğini kaydetti. Geçtiğimiz hafta sosyal medyada Tiba al-Ali ile ilgili yafta yazılarak protestolar başlamış, genç kızın öldürülmesinin ‘namus cinayeti’ olduğu iddia edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu