Haber

IŞİD operasyonlarında dikkat çeken Horasan detayı

Santa Maria Kilisesi’ne düzenlenen saldırı öncesinde, İstanbul’daki IŞİD hücrelerine yönelik ardı ardına düzenlenen operasyonlarda Balat ve çevresindeki ibadethanelerin hedef alındığına dair deliller vardı. Dikkat çeken önemli bir detay da bu grupların Horasan bağlantılarıydı.

T24 yazarı Tolga Şardan, Sarıyer’deki hareketin Horasan kümesiyle ilgili olabileceğini belirterek, kümeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“İstanbul’da son dönemde IŞİD’e karşı 3 önemli operasyon gerçekleştirildi. Hem MİT hem de polisin yürüttüğü çalışma sonucunda Kasım ayı sonunda 15 ilçede düzenlenen operasyonlarda 13 şüpheli gözaltına alındı. Aralık ayındaki operasyonlarda toplam 34 IŞİD şüphelisi yakalandı.

Son dönemde gözaltına alınan 50’ye yakın IŞİD’linin tek bir ortak noktası var: Horasan Grubu ile bağlantıları.

HORASAN GRUP’UN TARİHÇESİ

IŞİD’lilerin ülkeye giriş tarihleri, teknikleri ve bağlı oldukları yerel birimler farklı olsa da IŞİD’in yeni eylem grubu olarak tanımlanan Horasan Grubu olan IŞİD-H ile temaslarının olması sanıyorum ki son derece düşündürücü bir gelişmedir. vurgulanmalıdır.

Bu arada IŞİD’in Horasan Grubu kolu hakkında da kısa bir bilgi vermekte fayda var.

Bazı açık kaynak bilgilere bakıldığında IŞİD-H’nin ortaya çıkışı 2014 yılına kadar uzanıyor.

Türkiye’de aynı adı taşıyan bir ilçe olmasına rağmen örgütün adını aldığı yer Erzurum’un Horasan ilçesi değildir.

Bugün Afganistan, doğu İran, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Pakistan’ın bir kısmını kapsayan Horasan, Persler döneminde imparatorluğun doğu kısmına verilen isimdir. Farsça’da “Güneşin doğduğu yer” anlamına gelir.

El Kaide’nin devamı olarak biliniyor. Bir süre El Nusra’da da faaliyet gösterdi. Hatta ABD güvenlik birimleri, özellikle yeni kurulduğu dönemde Horasan Grubu’na Afganistan, Pakistan, Kuzey Afrika ve Çeçenistan’dan 50’ye yakın üst düzey El Kaide üyesinin atandığı bilgisini paylaşmıştı.

Taliban’ın 2021’de Afganistan’ı ele geçirmesiyle Horasan Kümesi silahlı eylemlerini hızlandırdı. Taliban’ın IŞİD-H’ye karşı operasyonlarını genişletmesi, grubun 2022’de yeni bir eylem stratejisine yönelmesine neden oldu.

Büyük intihar saldırıları başlatan grup, yabancı sivilleri, diplomatları, Taliban komutanlarının yanı sıra önde gelen dini şahsiyetleri ve başkent Kabil’deki değerli ve pahalı tesisleri hedef aldı.

Horasan Kümesi son dönemde IŞİD içindeki en aktif ve güçlü hareket kümesine dönüştü.

(…)

IŞİD’in Sarıyer’deki kiliseye yönelik eylemine baktığımızda Horasan Grubu’nun izlerini görmek mümkün.

Gözaltına alınan iki şüphelinin Horasan Grubu ile bağlantılı olduğu belirlendi. Tıpkı İstanbul’daki son üç operasyonda gözaltına alınan şüpheliler gibi.

Bilindiği üzere şüphelilerden biri Tacik asıllı. Diğer aktivist ise Rus pasaportu taşımasına rağmen Tacik.

“Her iki aktivistin de Türkiye’ye yasal olarak girdiği ve yaklaşık 4 yıldır ülkede bulunduğu anlaşıldı.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu