Ekonomi

Karabağ ve Zengezur’da ilk özel sektör yatırımı: Dost Agropark Akıllı Tarım Kampüsü

Türk yatırımcıların Zengilan’da hayata geçirdiği Karabağ ve Doğu Zengezur bölgesinin ilk özel sektör yatırımı olan “Dost Agropark Akıllı Tarım Kampüsü” faaliyetlerine devam ediyor.

26 Ekim 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İlham Aliyev tarafından temeli atılan, 20 Ekim 2022’de Erdoğan ve Aliyev tarafından Faz 1 etabının açılışını gerçekleştirilen Dost Agropark yatırımlarıyla önemli mesafe alındı. Karabağ ve Zengezur bölgesinde tarım ve hayvancılık yapılmıştır.

Zengilan ve Gubadlı’da buğday, arpa ve mısır üretimi yapan Dost Agropark, mera tipi besicilik ile hayvancılık faaliyetlerine de hız verdi. Bu kapsamda Zangilan yerleşkesinde yetiştirilen 6 bin angus sığırı Laçin ilindeki meralara götürüldü.

Doğu Zengezur bölgesinde ilk kez mera alanına çıkarılan Angus hayvanları, 6 ay boyunca doğal ekosistemlerinde sürüler halinde yaşayacak. Bu girişim ile hem doğal kaynakların korunması hem de yüksek verimli hayvancılığın sağlanması ve bölgede hayvancılığın sürdürülebilir hale getirilmesi amaçlanıyor.

Dost Agropark’ın akıllı tarım teknolojileri, sıfır atık, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir tarım uygulamalarına odaklanan çalışmalarında, doğanın ve çevrenin korunmasına özen gösterilmekte, helal gıda ilkeleri ön planda tutulmaktadır.

Tüm fazları tamamlandığında 500 kişiye istihdam sağlayacak olan proje, Türkiye ve Azerbaycan’ın gıda güvenliğine katkı sağlamayı hedefliyor.

Tarım ve hayvancılık faaliyetleri, modern sistemler ile konusunda uzman veteriner hekimler ve ziraat mühendisleri gözetiminde yürütülmektedir.

Dost Agropark’ta veteriner sağlık teknikeri olarak görev yapan Can Alagöz, Laçin meralarına götürdükleri 6 bin Angus sığırının yaz aylarında burada beslenip üreyeceğini söyledi.

Kapasiteyi artırmayı hedeflediklerini belirten Alagöz, “Mera alanında hayvanlarımızı en iyi şekilde otlatmak, sağlıklarını korumak ve üremelerini sağlamak amacındayız. Burada yaklaşık 6 ay kaldıktan sonra tesisimize geçeceğiz. Zangilan’daki tesisimizde hayvanların üremesi aynı şekilde devam edecek.” ifadelerini kullandı.

İşgal döneminde atıl kalan araziler tarıma açıldı.

Ermenistan’ın işgali sırasında atıl kalan topraklar, işgalin sona ermesinin ardından tarıma açıldı. Ermeni kuvvetlerinin döşediği mayınlardan temizlenen arazilerde farklı şirketler tarım faaliyetlerine başladı.

Dost Agropark, Zengilan ve Gubadlı’da da modern buğday, arpa ve mısır üretimi yapmaktadır.

Aliyev, Dost Agropark’ın örnek olacağını söyledi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Dost Agropark Akıllı Tarım Kampüsü’nün işgalden kurtulan diğer bölgelerde kurulacak tarım parklarına örnek teşkil edeceğini söyledi.

Aliyev şu sözleri kullandı:

“Özgürleştirilmiş bölgelerdeki ilk tarım parkı da Zengilan’da kuruluyor. Geçen yıl Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı kardeşimle birlikte ‘Dost Agropark’ adlı tarım parkının temelini attık. Bu parkın faaliyetleri.Her şeyin planlandığı gibi gitmesine çok sevindim.Bu bir ilk ve örnek bir tarım parkı olacak.Zangilan’da istihdamın ve ekonominin ana unsurlarından birinin tarım olması gerektiğini düşünüyorum. Kurtarılan tüm bölgelerde oluşacak imajı Dost Agropark örneğinde görün.”

sarkislahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu