Sağlık

Kas seyirmeleri ve konuşma güçlüğü ALS’ye işaret edebilir

ALS’nin istemli kas hareketlerinden sorumlu sinir hücrelerinin hasar görmesiyle ortaya çıkan ilerleyici bir nörolojik hastalık olduğuna işaret eden Onultan, vakaların yüzde 5-10’unun kalıtımsal olduğunu, diğer nedenler arasında ise gen mutasyonu, glutamat fazlalığı, bağışıklık sisteminin kendine zarar vermesi ve sinir hücrelerinde bazı proteinlerin birikmesinin yer aldığını anlattı.

Onultan, ALS’nin başlangıç belirtilerinin kişiden kişiye değişiklik gösterebileceğine dikkati çekerek, “Bazen yazı yazmada zorluk, bazen de konuşmada zorluk ile baş gösterebilir. Hastalığın ilerleyiş hızı, hastadan hastaya değişkenlik gösterir. En sık görülen erken belirtiler arasında yutmada zorlanma, konuşmada bozulma, kaslarda kramplar ve seyirmeler, yürürken ayağın takılması, eşyaları taşımada güçlük yer alır” ifadelerini kullandı.

Hastalık ilerlediğinde tüm kaslar etkileniyor

ALS’nin ileri safhalarında istemli olarak kullanılan kasların neredeyse tümünün etkilendiğini belirten Onultan, “ALS, kalp ve mesane kasları gibi istemsiz kaslarla çalışan bazı organları etkilemez. ALS ilerledikçe daha çok sayıda kasta hastalık belirtileri görülmeye başlar. Kaslarda ileri derecede kuvvetsizlik, kas kütlesinde azalma, çiğneme ve yutma problemlerinde artış gibi belirtiler ortaya çıkar” değerlendirmesinde bulundu.

Durdurmak mümkün olmasa da hafifletilebilinir

ALS’nin ilerleyişini durdurmanın mümkün olmadığını ancak belirtilerin hafifletilmesine yönelik bazı destek tedavilerinin uygulanabileceğini aktaran Onultan, şu bilgileri verdi: “Çeşitli ilaçlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon, konuşma terapisi ve beslenme destekleri kullanılmaktadır. ALS hastalığı ilerleyicidir ve zamanla kötüleşme eğilimi gösterir. Günümüzde ALS hastalığının ilerleyişini durdurmak ya da tam tedavi etmek mümkün değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu