Haber

Kazakistan’da mayın patlamasında 16 kişi öldü

Kazakistan’ın Karaganda bölgesinde metalurji şirketine ait madende meydana gelen patlama sonucu 16 kişi hayatını kaybetti.

Kazakistan’ın Karaganda bölgesinde bulunan “ArcelorMittal Temirtau” metalurji şirketine ait Kostenko madeninde patlama meydana geldi. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, madendeki 252 kişiden 205’inin kurtarıldığı, 16 madencinin cansız bedeninin bulunduğu, 31 madenciyi arama çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Kazanın nedenini belirlemek için bir hükümet kurulu oluşturuldu

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, hayatını kaybeden madencilerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diledi, yaralılara acil şifalar diledi. Tokayev, hükümete ölen madencilerin ailelerine gerekli her türlü yardımın sağlanması talimatını verirken, kazanın nedeninin belirlenmesi için hükümet komitesinin kurulduğu bildirildi. Ayrıca hükümete “ArcelorMittal Temirtau” şirketi ile yatırım işbirliğini sonlandırma talimatı verildiği de paylaşıldı.

Kazakistan Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, Kazakistan hükümeti ile “ArcellorMittal Temirtau” şirketinin hissedarlarının ön anlaşmaya vardığı ve buna göre işletmenin Kazakistan devletine devredileceği belirtildi. -ASTANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu