Ekonomi

Kimyasal Değerlendirme Uzmanlığı Eğitimi Denizli’de Başladı

Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Kimya Mühendisleri Odası Denizli Şubesi iş birliğiyle DOSTEM Mesleki Eğitim Merkezi’nde “Kimyasal Değerlendirme Uzmanı” eğitimi başladı.

Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ile Kimya Mühendisleri Odası Denizli Şubesi önemli bir eğitim için iş birliği yaptı. Üretim veya çalışma alanlarındaki maddelerin kimyasal değerlendirmesini yapabilecek donanıma sahip uzmanların iş dünyasına kazandırılması amacıyla “Kimyasal Değerlendirme Uzmanlığı Eğitimi” düzenlendi. DOSTEM Mesleki Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitimde Kimyasal Değerleme Uzmanlık Eğitmeni Kimya Mühendisi Meltem Aydos katılımcılara değerli bilgiler aktardı.

Katılımcılar, 5-14 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek 64 saatlik eğitimi tamamladıktan sonra normal şekilde sınava girebilecek ve başarılı olmaları durumunda akredite bir kuruluştan belgelerini alabilecekler.

“Süreç 2030’a kadar devam edecek”

Eğitimle ilgili bilgi veren Aydos, şunları söyledi; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile çalışılan bir sistem. Kimyasalların daha bilinçli kullanılması ve kayıt altına alınması için bir sistem. Avrupa’da REACH Tüzüğünden uyarlanmış bir sistem. Eğitime katılan arkadaşlar kullanılan kimyasalları değerlendirmeyi öğrenecekler. Sanayi gelişmişse bu belgeye daha çok ihtiyaç var.” Duyuldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tam da bu sistemi kurmaya çalışıyor. 2030 yılına kadar bir süreç var. Ülkeye giren ve çıkan tüm kimyasalların bilgileri Bakanlığın sistemine yüklenecek. Ayrıca denetlenecek. Bu süreçte belge almak isteyen arkadaşlar sertifikalandırılacak ve ardından EBP eğitimi alacaklardır. “Gelir elde etmeye ve Bakanlığın istediği sistemi kurmaya çalışıyoruz” dedi.

“Bu tür eğitimlerin sayısı artmalı”

Düzenledikleri eğitimlerin önemine vurgu yapan Kimya Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Murat Emre Kaplan; “Kimyasal Değerleme Uzmanlığı Eğitimimizi Denizli OSB Yönetim Kurulu’nun desteğiyle DOSTEM’de yürütüyoruz. Bu tür eğitimler ülkemizin kalkınmasına büyük katkı sağlıyor ve sayılarının artması gerekiyor. Kimya Mühendisleri Odası Denizli Şubesi olarak Bu ve benzeri eğitimlere öncülük etmeye çalışıyoruz.Ülkemize giren tüm “Kimyasalların insan sağlığına etkilerinin kontrol edilmesi ve kayıtlarının tutulması gibi birçok değerli detayın öğretileceği bir eğitim düzenliyoruz. 8 gün süren eğitim sürecinde tüm katılımcılarımıza başarılar diliyor, değerli hocamız Meltem Aydos’a, DOSTEM’e ve Denizli OSB Yönetim Kurulu’na desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Sanayicimize ve ülkemize fayda sağlayacak her işin içindeyiz.”

Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkanı M. Abdülkadir Uslu, ülke kalkınmasına katkı sağlayacak her türlü eğitim ve organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek; “Bölgemizde faaliyet gösteren firmalarımızda kimyasallar sıklıkla kullanılmaktadır ve bu konuda kimyasalların bilinçli kullanımı ve kontrolü çok önemlidir. Biz de başlattığımız bu sistemle daha da değerli hale gelen bu farkındalığın yerleşmesine destek olmak istedik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır. Sanayicimizin ve ülkemizin yararınadır.” “Her çalışmada varız. Başta Kimya Mühendisleri Odamız olmak üzere eğitimin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz.” – DENİZLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu