Teknoloji

Pembe Bir Dünya mı? Barbie Aşkıyla Filme Zarar Verenler İçin 11 Barbie Oyunu

Barbie büyük ekranı sallamayı başardı. Peki oyun dünyasında bire bir yaptı mı? Dünyanın en ünlü kültürel ikonlarından birinin oyun dünyasına adım atması elbette şaşırtıcı değil. Gelin her şeyimiz Barbie’nin oyun dünyasındaki serüvenine bir göz atalım.

1. Barbie(1991)

Listemizin başında yaklaşık 22 yıl önce vizyona giren bir yapım var. Nintendo ve Microsoft DOS işletim sistemleri ile uyumlu olan yapım, sadece tek oyunculu moda sahipti. Barbie ile oynadığınız yapımda çeşitli hayvanlarla arkadaş olabilir ve -o zamanlar için- eşsiz bir macera yaşayabilirsiniz. Gelişimi Imagineering’in elindeydi.

2. Barbie At Maceraları (2008)

2008’de atların normal bir biçimde hareket edebildiği çok az üretici vardı. Farklı olan Barbie At Maceraları. Genel olarak atlarla ilgili bir oyun olmasının getirdiği at çeşitliliğinin yanı sıra binekleri kurtarmak ve verilen emekle güzelleştirmek de üretimde ayrı bir keyif unsuru.

3. Karnaval Hırsızlığının Gizeminde Dedektif Barbie (1998)

Dedektiflik akademisinden yeni mezun olan Barbie, büyük bir gizemle karşı karşıyadır. Karnaval sırasında ortadan kaybolan Ken’in yarattığı gizemi çözdüğünüz yapım, 1998 yılında gösterime girdi. Sevilen çizimleri ve gizemli öğeleriyle listemizde yerini alıyor.

4. Barbie Gezgini (2001)

2001 yılında çıkış yapan Barbie Explorer, Tomb Raider serisine Barbie etiketi olmadan da dahil olabilecek bir yapım. Oyun boyunca sihirli aynanın parçalarını kovalarken seviye atlayabilir ve karakterinizi geliştirebilirsiniz. Kısacası Lara Croft ama yaysız.

5. Barbie Hayvan Kurtarma

Atlarla ilgilenmeye başlayan Barbie, işini büyütmeye ve veteriner olmaya karar verir. Onlarca hayvan ve çeşitli küçük oyunların yer aldığı yapım, eğitici doğasıyla da ön plana çıkıyor.

6. Barbie ve Üç Silahşörler

Adını tam adıyla sinemadan alan yapım, 2009 yılının son çeyreğinde gösterime girdi. 17. yüzyıl Fransa’sının kırsal kesiminde geçen yapım, daha çok aksiyon odaklı yapısıyla dikkat çekiyor. Yapımın sahip olduğu çatışma ve Metroidvania seviye tasarımları onu Barbie oyunlarının ortasında farklı bir yere yerleştiriyor.

7. Gizli Ajan Barbie (2001)

2001 yılında piyasaya sürülen PC ve GameBoy platformlarında piyasaya çıktı. Farklı bir biçimde iki platformda farklı hikayeleri vardı. PC versiyonunda özel bir kumaşın çalışmasını engelleyen GameBoy versiyonunda Barbie mücevher hırsızlarının peşine düşüyor, gerçekten de harika bir casus olmak için çok uygun bir seçim.

8. Barbie ve Pegasus’un Büyüsü: Görüntü Oyunu

Sevimli kutup ayısı rolünü üstlenen Prenses Annika, Barbie, kız kardeşi Brieta ve Shiver, Wenlock’un bulut krallığı üzerindeki kötü büyüsünü geri alabilecek saf bir iyilik öğesi olan ışık asasını yaratmak için iş birliği yapmalıdır. PC ve GameBoy platformlarında da çıkış yapan yapımın iki farklı versiyonu bulunuyor.

9. Barbie Sihirli Cin Şişesi (2000)

2000 yılında çıkış yapan bir bulmaca oyununun garip bir özelliği var. Barbie hikayelerine pek aşina olmayan yapım, oyuncağı platforma bağlayarak oyuna dışarıdan müdahale ederek Barbie’yi çağırabilmenizi sağlıyordu. İlginçten daha fazlası.

10. Barbie Moda Tasarımcısı (1996)

‘Barbie giydir’ adlı türün en uygun temsilcisi olarak görülen yapım, 1996 yılında çıkış yaptı. Şaşırtıcı çeşitliliği ve döneminin modasını yansıtan kombinasyonları ile hala ondan sonra çıkan oyunların önüne geçemiyor.

11. Rapunzel Olarak Barbie: Yaratıcı Bir Macera (2002)

Adını aynı isimli animasyondan alan Barbie As Rapunzel: Yaratıcı Bir Macera, bir aşk hikayesini anlatıyor. Rapunzel Barbie’nin taşlaşmış prensi Stefan’ı kurtardığımız yapım 2002 yılında çıktı. 21 yıl önce vizyona giren yapımın animasyonları biraz göze batsa da listemizde olmayı hak ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu