Haber

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet normalleştirilmeye çalışılıyor

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Sağlık Çalışanları Sendikası (SES) Samsun Şube Başkanı Aysel Ocak, Samsun’da bir kadının sokak röportajında ​​’doktoru dövüyoruz’ ifadelerine ilişkin, “Dün basında yer alan haberlerden öğrendiğimiz bir olayda kimliği belirsiz bir kadının Samsun’da sokak röportajı yapan bir internet sitesi muhabiri, “Onları derinden üzdü ve endişelendirdi. Her an şiddet görme riski taşıyan sağlık çalışanlarına karşı işlenen suçları normalleştiren, bireyleri bu hataları yapmaya sevk eden, sağlık çalışanlarını sevmedikleri halde dövme haklarının olduğu algısını oluşturmaya çalışıyorlar gibi görünüyor.” dedi.

SES Samsun Şube Başkanı Aysel Ocak, Samsun’da sokakta yapılan görüşmede konuşan kimliği belirsiz kadının sendika binasında yaptığı basın açıklamasında ‘Artık doktorları dövüyoruz’ ifadelerine tepki gösterdi. Ocak, “Sağlıkta şiddete karşı sessiz kalmayacağımızı ve etkin bir sağlık yasası çıkarılana ve uygulanana kadar çabalarımızı sürdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

“SÜREKLİ ŞİDDET RİSKİ ALTINDAYIZ”

Aysel Ocak dedi ki:

“Sağlık çalışanları, pandemi, beyin sarsıntısı gibi afetler de dahil olmak üzere ağır çalışma koşullarında 7/24 büyük bir özveriyle görevlerini yürütürken, sağlıkta şiddet ne yazık ki hem sözlü hem de fiziksel olarak artarak devam ediyor. Yakınları ölen iki kardeş Bursa Uludağ Üniversitesi’nde iki gün önce deplasmanda, sorumlu olduğu olayda Damar Cerrahisi Profesörü Murat Biçer’e tabanca kabzasıyla saldırarak kafasına darp ettiler. 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kayıt yaptırmak istedi sekreter arkadaşımız borcunu ödemeden işlem yaptı Yapamayacağını beyan eden hasta kendisine hakaret ederek kapı ve pencereleri yumrukladı. Dün basında yer alan bir haberde Samsun’da sokak röportajı yapan bir internet sitesi muhabirine kimliği belirsiz bir kadının söylediği sözler bizi derinden üzdü ve endişelendirdi.Doktorları dövüyoruz, doktorları sevmiyoruz. Her zaman şiddet görme riski taşıyan sağlık çalışanlarına karşı işlenen kabahatleri normalleştiren, bireyleri bu hataları yapmaya teşvik eden, yaptıkları hekimi ve sağlık çalışanlarını dövmeye hakları olduğu algısı oluşturulmaya çalışıldığı görülmektedir. gibi değil.

“SAĞLIKTA ŞİDDETE SESSİZ OLMAYACAĞIZ”

Samsun ilimizde 29 Mayıs 2015 tarihinde sağlıkta şiddet sonucu yaşamını yitiren Operatör Dr. Altı ay sonra 19 Kasım 2015’te katledilen Kamil Furtun ve Operatör Dr. ‘Gitseler de olmaz’, ‘doktora gitme’ söylemleri karşısında sustuklarını unutmadık. Sağlıkta şiddete karşı sessiz kalmayacağımızı ve etkin bir sağlık yasası çıkarılıp uygulamaya konulana kadar çabalarımızı sürdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşıyor, sağlık bakanını ve Cumhuriyet savcılarını görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz. sokakta şiddeti tahrik eden kişi hakkında gerekli işlemin yapılması.”

Kaynak: ANKA / Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu