Haber

TÜRKSAT Uyduları ile Güçlendirilmiş Haberleşme Altyapısı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı, Orman Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, TRT, Meteoroloji Genel Müdürlüğü gibi kurumların doğrudan bağlantı kurma imkanı var. TÜRKSAT uyduları.”

Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, acil müdahale ekiplerinin bağlantı altyapısının TÜRKSAT uydularına devredildiğini belirterek, “Afet durumlarında kritik önem taşıyan AFAD, Jandarma Genel Komutanlığı, Türk Kızılayı gibi kurumların haberleşmesi ve Orman Genel Müdürlüğü, acil durumlarda doğrudan TÜRKSAT uydularına bağlandı.” “Haberleşmede kesintilerin önlenmesi amacıyla Sahil Güvenlik Komutanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve TRT gibi kurumlara küçük ölçekli uydu terminali (VSAT) antenleri yerleştirildi. TÜRKSAT tarafından kurulan uydu anteni sayısı 3 bin 272’ye ulaştı.” dedi.

AFAD ARAÇLARI İÇİN UYDU TERMİNALİ KURULDU

Uraloğlu, ilgili kurumlar ile TÜRKSAT arasında yapılan anlaşmayla acil müdahale ekipleri, araçlar ve kurumların VSAT antenleriyle donatıldığını belirterek, “Başta TÜRKSAT 5B olmak üzere tüm TÜRKSAT uydularına bağlı terminaller ile afet durumlarında iletişim kesintisi yaşanıyor. engellendi. VSAT’ta 100 megabit’e kadar internet de mevcut.” “AFAD afet yönetim merkezlerine ve araçlarına VSAT antenleri takıldı. Türk Kızılayı’nın yardım araçlarının çoğuna da anten takıldı. Güvenlik görevlerinin yanı sıra acil durumlarda en çok güvenilen Jandarma Genel Komutanlığı’na da uydu terminalleri kurduk. durumlar.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu