Haber

Avukat Cem Duman: Sosyal Medyada Yapılan Yorumlarda Hakaret Olabilir

Avukat Cem Duman, sosyal medyada yapılan yorumlarda aşağılayıcı kabahatlerin işlenebileceğine dikkat çekerek, “Yorumlarda birçok vatandaşımız bilmeden suç işliyor. Ceza aldıklarında şaşırıyorlar.”

Günümüzde etkin bir şekilde kullanılan sosyal medya bazı vatandaşların başını ağrıtabiliyor. Devlet ve toplum aleyhine yapılan bazı yorumlar nasıl hataysa, küçük bir söz bile hakaret hatasını yapabilir. Konuyla ilgili vatandaşları uyaran Ağır Ceza Avukatı Cem Duman, vatandaşların yorum yaparken kullanacakları kelimeleri seçmeleri gerektiğinin altını çizdi.

“Üç aydan 2 yıla kadar hapis cezası alabilirler”

Sosyal medyada hata yapanların Türk Ceza Kanunu’nun 125’inci maddesine göre cezalandırıldığını belirten Duman, “Kişiyi rencide edebilecek, şeref, şeref ve haysiyetine zarar verebilecek veya küfür ederek kişinin şeref, şeref ve haysiyetine saldırabilecek somut fiil veya olgu işleyen zanlı, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.”

“Yorumunuz sizi suçlu yapabilir”

Sosyal medyada işlenecek kabahatler ve sözlerle ilgili uyarıda bulunan Duman, şunları söyledi:

“İnternet üzerinden mesaj atarak, tweet atarak ya da yorum yaparak ‘namussuz’, ‘namussuz’, ‘özürlü’, ‘aptal’, ‘hayvan’, ‘eskiz’ gibi sözler söylemenin hakaret suçu oluşturacağından şüphe yoktur. Örneğin, Ali’nin sosyal medya hesabına yapılan bir yorumda ‘Sen bir katilsin’ yazıldığında ve bu kanıtlandığında, kanıtlandığı takdirde suç unsuru oluşmaz. Ancak kanıtlanmayıp yorum olarak kalırsa bu suç teşkil eder. sosyal medyadaki yorumların yanı sıra aşağılayıcı bir fotoğraf paylaşarak ‘sen böylesin, böyle görünüyorsun’ gibi yorumlar da suç unsuruna dahildir.”

“Söylem ve saygısızlık suç unsuru oluşturmaz”

Suç sayılan ancak herhangi bir suç unsuru içermeyen söylemlerle ilgili konuşan Duman, şunları kaydetti:

“İnternet ortamında söylenen kaba ve terbiyesiz söz ve davranışlar hakaret suçu oluşturmaz. Sosyal medya hesaplarında yapılan yorumlarda sıklıkla kullanılan ‘utanmaz, saygısız, yalancı’ gibi sözler hakaret suçu oluşturmaz. Küfürler de hakaret suçu sayılmaz. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu