Haber

Kayseri’de Şantaj ve Şantajdan Ceza Alan Kişiyi Öldüren Sanığın Cezasında İndirim

KAYSERİ’de ‘özel hayatın gizliliği’ ve ‘şantaj’dan 3,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Gökhan Özcan’ı (35) adliyeden çıkarken öldüren İsmail Altuntaş’a (35) 26 yıl olan 8 aylık cezası Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozuldu. 1’inci Ceza Dairesi’nde yargılanan sanık İsmail Altıntaş’ın cezası ‘tahrik’ ve ‘iyi halden’ indirilerek 13 yıl 4 aya indirildi. Aynı belgede azmettirici olarak tutuksuz yargılanan eşi CA’nın beraat kararı da onandı.

Olay, 18 Ocak günü saat 16.00 sıralarında Kocasinan ilçesindeki Kayseri Adliyesi önünde meydana geldi. 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘şantaj’ ve ‘özel hayatın gizliliği’ suçlarından tutuksuz yargılanan Gökhan Özcan, 2 ayrı kabahatten 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Gökhan Özcan, adliyeden çıkarken ablasıyla birlikte otomobiline bindi. Bu sırada ağabey, CA’nın eşi İsmail Altuntaş tarafından silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda Özcan hayatını kaybetti. İsmail Altuntaş ve eşi CA gözaltına alındı. Zanlılardan İsmail Altuntaş tutuklanırken, cinayete azmettirdiği iddia edilen eşi CA tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Çift hakkında Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın geçen yıl 1 Aralık’ta görülen karar duruşmasında sanık İsmail Altuntaş ile merhum Özcan’ın yakınları ve tarafların avukatları hazır bulundu. Sanık İsmail Altuntaş’ın son sözleri sorulduğunda, “Önce sizin adaletinize, sonra yüce Rabbimin adaletine sığınırım. Ailem, yuvam yıkıldı. Kızıma bile beddua etti. Baba olmak zor. Her şey 20 saniyede oldu.” İsmail Altuntaş’ı ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ardından sanığa ‘iyi hal’ indirimi uygulayan heyet, cezasını 25 yıla indirdi. Heyet, sanıklara “ruhsatsız silah bulundurmak” suçundan 1 yıl 8 ay olmak üzere toplam 26 yıl 8 ay hapis, “yaralama” suçundan 2 bin lira para cezası ve 2 bin lira para cezasına çarptırıldı. Heyet, Altuntaş’ın eşi CA’nın “kasten adam öldürmeye azmettirme” suçundan beraatine karar verdi. Şikayetçi ailenin avukatları, sanığa verilen cezanın düşük olduğunu, CA’ya da ceza verilmesi gerektiğini, sanık Altıntaş’ın avukatları ise cezanın çok yüksek olduğunu belirtti. MAHKEME İNCELEMESİ YAPILDI Dosyanın geldiği Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, dosyada yaptığı incelemede duruşma yapılmasına karar verdi. Ceza dairesinde görülen duruşmada tutuklu sanık İsmail Altıntaş ile tutuksuz yargılanan eşi CA ile kız kardeşi İ.Ö. müşteki yakınları ve tarafların avukatları hazır bulundu. Tutuklu sanık İsmail Altıntaş, son sözlerinde, “Kesinlikle kimseye zarar verilmesinden yana değilim. Önce Rabbimin adaletine, sonra yüce Türk adaletine sığınırım. Pişmanım” dedi. Kendisine azmettirdiği iddia edilen sanık eşi CA da beraatini istedi. Merhum Özcan’ın ailesi ise suç duyurusunda bulunarak sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti. Cezası 13 yıl indirildi. Ceza Dairesi, yargılamanın ardından belgeyi karara bağlayarak sanık İsmail Altıntaş’ı ‘kasten adam öldürme’ hatasından önce müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ardından ‘tahrik’ indirimi uygulayarak cezasını 16 yıla, ‘iyi hal’ indirimi ile cezasını 13 yıl 4 aya indirerek tutukluluğunun devamına karar verdi. Ceza Dairesi ise tutuklu sanık CA’nın ‘kasten adam öldürmeye tahrik’ suçundan yerel mahkemece yapılan itiraz taleplerini reddederek beraatini onadı. Ceza Dairesi’nin verdiği kararın Yargıtay’a temyiz yolu ile verildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu