Teknoloji

Bakan Kacır: “Bursa’da Togg’un kurulmasından memnun olmayan siyasiler var”

Bakan Kacır: “Bursa’da Togg’un kurulmasından memnun olmayan siyasiler var”

Bakan Kacır, Bursa’da Üretim ve Uygulama Merkezi’nin açılışını yaptı

BURSA – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Togg’un Bursa’da kurulmasından memnun olmayan siyasiler var.” Bakan Kacır, 22 yılda 1.600’ün üzerinde Ar-Ge merkezi kurulduğunu da belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde Kompozit Malzeme ve Teknik Dokuma Prototip Üretim ve Uygulama Merkezi’nin açılışını yaptı. Açılışa Bakan Kacır’ın yanı sıra, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, BTSO Lideri İbrahim Burkay, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları katıldı.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa Valisi Mahmut Demirtaş kısa bir konuşma yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Türkiye’nin uzay görevini gerçekleştirmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Türk bilim misyonu faaliyetlerine devam eden astronotumuz Alper Gezeravcı ve Gökmen Uzay Havacılık Eğitimi’ne, Türkiye’nin ilk ve tek uzay ve havacılık temalı bilim merkezimiz.” Merkezden canlı bağlantının olması bizim için gurur ve mutluluk kaynağı oldu. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye, milli teknoloji hamlesinde her geçen gün yeni adımlar atıyor. Yeni ve büyük projelere imza atıyor. Allah bu milletten razı olsun, Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında Türkiye’ye “İnşallah 21. yüzyılda çok daha büyük milli teknoloji projelerine imza atabiliriz” dedi.

Türk gençliği ve Teknofest kuşağıyla birlikte bu başarı öyküsüne yeni sayfalar eklemeye, milletimizin geleceğine ışık tutacak birçok projeyi hayata geçirmeye devam edeceğimizi belirten Kacır, “Bilim ve teknoloji elbette ki öncelikli Ülkeleri küresel rekabette öne çıkaran unsurlar, teknoloji üretecek kadar işleyen bir Ar-Ge.” GE ve girişimcilik ekosisteminin bir kuralıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 22 yılda bilime ve teknolojiye yaptığımız yatırımlarla güçlü bir ekosistem inşa ettik. Kurduğumuz 101 Teknopark’ta 1600’den fazla Ar-Ge tasarım merkezi, 208 üniversite, 272 bini aşkın Ar-Ge çalışanı ve 10 binden fazla kişi. “Teknoloji hamlemizle ülkemizin teknoloji ve inovasyon alanında küresel ölçekte rekabetçi olmasını sağladık. 2002 yılında sadece 2 milyar dolar olan Ar-Ge harcamalarımızı artırarak ülkemizin bilimsel ve teknolojik kapasitesini güçlendirdik. Yatırım teşvik sistemimizde katma değer ve yüksek teknolojili üretim yer alıyor” dedi. .

Bakan Kacır sözlerini şöyle sürdürdü: “Son 5 yılda teşvik belgelerinin yüzde 44’ü orta-yüksek ve yüksek teknolojili yatırımlardan oluştu. Değeri milyar doları aşan ilaç sayımızın 2019’da artması tesadüf değil. Henüz 4 yılda amacını buldu. Bütün bunları araştırmacılarımıza, sanayicilerimize, girişimcilerimize, kısacası halkımıza sağlıyoruz.” “Güvenerek başardık. İnsanlarımıza fırsat verildiğinde, önlerindeki engeller kaldırıldığında, kaynaklar tahsis edildiğinde neler yapabileceğini biliyoruz. Bu anlayışla nitelikli insan değerimizin birlikte çalışabilmesi için modern altyapılar inşa ediyoruz. Sanayicilerimiz, yatırımcılarımız ve girişimcilerimizle birlikte ülkemizi yenilikçi teknoloji alanlarında küresel bir çekim merkezi haline dönüştürüyoruz.”

Kacır, sözlerine şöyle devam etti: “Bildiğiniz gibi dokuma ve hazır giyim branşımız ülkemizin ve Bursa’nın kalkınmasında önemli bir yere sahip. Geçen yıl dokuma ve hazır giyimde 8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Hazır giyim departmanı olarak ülkemizin ihracat odaklı büyüme yolculuğunda öncü şubelerden biri olan bu şubemizin başarısından gurur duyduk.” “Sektörümüz doğrudan 1 milyon vatandaşımıza, dolaylı olarak da 2 milyona yakın vatandaşımıza geçim sağlıyor. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme yolunda kalkınmamızda öncü rol oynuyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak biz Ar-Ge ve yatırım teşviklerimiz ve Kalkınma Ajanslarımızla sektörümüzü güçlendirmeye devam edeceğiz.” “Değerli üretimi ve nitelikli istihdamı destekliyoruz. Son 22 yılda 10 bin 368 tekstil yatırımına teşvik belgesi verdik. 800 milyar liralık sabit yatırımların önünü açtık. 327 binin üzerinde istihdam olanağı sağladık. Kalkınma ajanslarımızda 382 projeye 7 milyar lirayla destek verdik” dedi.

“Togg’un Bursa’da kurulmasından memnun olmayan siyasiler var”

Yararlanıcıların eş finansmanıyla 2 milyar liralık kaynağı seferber ettiklerini belirten Kacır, “Bugün Teknoparklarımızda dokuma alanında Ar-Ge ve inovasyon kapasitesinin harekete geçmesinde 565 şirketimiz kilit rol oynuyor. 78 Ar-Ge ve 4 tasarım merkezi dokumada katma değerli üretim altyapımızı güçlendiriyor.Doğal Bursa’Firmamız aynı zamanda ana markaları ve yan sanayisiyle ülkemizde otomotiv sanayinin de kalbi konumundadır.Bursa yerli ve milli elektrikli otomobilimize ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar son zamanlarda medyada bu ev sahipliğinden memnun olmayanların olduğunu büyük bir şaşkınlıkla izlemiş olsam da, izlediğim programa katılan gazeteciler de aslında çok şaşırmışlardı. “Ve bir siyasetçinin ağzından Şehre hizmet ettiğini iddia eden gazeteci arkadaşlarımızın Togg’un Bursa’da kurulmuş olmasından duydukları memnuniyetsizlik karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediklerini gördük. Kim ne derse desin yüksek teknolojili yatırımları Bursa’mıza ve Türkiye’ye kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.

200 milyon liralık bütçe

Bakan Kacır, bu şehrin Türkiye sanayi ve teknolojisinin lider şehri olma misyonunu çevre ve doğa dostu bir yaklaşımla güçlü bir şekilde desteklemeye devam edeceklerini belirterek, “Geçen otomotiv bölümümüzle yeni bir rekora imza attık. Yılda 35 milyar doları aşan ihracatla Çevre dostu mobilite, dijital teknolojilerle yeşil çözümler Günümüzde otomotiv alt bileşenleri de bu paradigma değişikliğine uyum sağlıyor.Bu nedenle dokuma ve otomotiv sektörlerinde katma değerli üretim büyük önem taşıyor Bursa’nın kalkınma yolculuğunda rekabet gücü açısından önem taşıyor. Bugün açılışını yaptığımız kompozit malzeme ve teknik tekstil prototip üretim ve uygulama merkezimizle stratejik alanlarda yeni ürünler geliştirmeye devam edeceğiz. “Bursa’ya çok nitelikli bir altyapı tesisini kazandıracağız. daha kolay. Bu proje altyapı yatırımı aslında doğası gereği bir sosyal inovasyon projesidir. Fikri olan, fikri işe dönüştürüp ürünü ticarileştirmeye çalışan KOBİ’lerimiz için kurduğumuz bu modern altyapı. Hem kümelenme ruhu hem de birlikte iş yapma kültürümüz gelişecek. Bu tesisin kapıları, fikirlerini test etmek, prototip üretmek ve prototiplerini kendi üretim tesislerinde ticarileştirmek isteyen herkese açık olacak. Rekabetçi branşlar programıyla hayata geçirdiğimiz 200 milyon lira bütçeli bu proje, makine ekipman altyapısı ve teknik yardım olmak üzere iki bileşenden oluşuyor. Proje çerçevesinde sanayicilerimizin, KOBİ’lerimizin ve girişimcilerimizin test ve prototip geliştirme ihtiyaçlarını son teknoloji makine ve cihazlarla karşılamaya hazırım. Bugün itibariyle elliden fazla KOBİ’ye modern ve güçlü bir altyapı ile test ve analiz hizmetleri vermeye başlamıştır. Bursa’da kompozit malzeme ve teknik dokuma kümesi kuruldu. Yeşil iş geliştirme programı çerçevesinde seçilmiştir. Altı firmamıza tasarım, prototip ve servis desteği verilmektedir. Bu merkez, yurt içi ve yurt dışı tedarikçiler, alıcılar ve analiz sağlayıcılarla tedarik zinciri eşleştirme programında yer alan 30 şirketi kapsamaktadır. Programda 10 firmaya Ar-Ge ürünlerinin ticarileştirilmesine yönelik danışmanlık ve mentorluk hizmeti sunuluyor. Proje sonuna kadar devam edecek ve bu merkezde prototip üretim hizmeti ile elliden fazla KOBİ’nin yenilikçi proje fikirlerini hayata geçirmesine destek olacağız. “Bu merkez sayesinde kompozit malzeme ve teknik tekstillere dayalı katma değeri yüksek ürünlerin üretimini hızlandıracağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu