Yaşam

Başkan Altay: “Mevlana Yılı’nda Konya ve Farklı Şehirlerde Sema Programları Düzenliyoruz”

Konya Büyükşehir Belediyesi, Mevlana’nın Vuslat’ının 750. Yıldönümü ve 2023 Mevlana Yılı dolayısıyla Konya ve farklı illerde sema programları gerçekleştiriyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Mevlana Yılı etkinliklerimiz kapsamında Mevlana felsefesini insanlığa en iyi ve doğru şekilde anlatmak için Konya’da haftanın 4 günü sema programı gerçekleştiriyoruz. Ayrıca farklı şehirlerde sema programlarımız ve mistik müzik dinletilerimiz devam etmektedir. Vuslat’ın 750. yıl dönümünün hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Mevlana’nın 750. Vuslat Yıldönümü ve 2023 Mevlana Yılı için Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hem Konya içinde hem de Konya dışında sema programları düzenleniyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mevlana’nın vefatının 750’nci yılı olan 2023’ü “Mevlana Yılı” ilan ettiğini hatırlatarak, Mevlana’nın ideolojisini insanlığa en güzel ve doğru şekilde aktarmak adına değerli çalışmalar yürüttüklerine değindi.

Önder Altay, büyük İslam alimi ve filozofu Mevlana Celaleddin Rumi’nin Konya’dan tüm dünyaya ve insanlığa yayılan sevgi, hoşgörü ve kardeşlik anlayışının geçmişi ve çağları aştığını vurgulayarak, “Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığımızla uyum içinde yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz. Bu kapsamda farklı şehirlerde sema programları ve tasavvuf müziği dinletileri düzenliyoruz. Konya’da Mevlana Türbesi, Gülbahçe, Mevlana Kültür Merkezi ve İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’nde her hafta 4 gün sema programı gerçekleştiriyoruz. Belediyemizin düzenlediği etkinliklere tüm Mevlana dostlarını davet ediyorum. Vuslat’ın 750. yılı hayırlara vesile olsun.”

KONYA’DA HER HAFTA 4 FARKLI SEMA PROGRAMI

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından “2023 yılı Mevlana ve Hz. Mevlana’nın 750. Vuslat Yıldönümü şerefine düzenlenen halka açık sema programları; Mevlana Perşembe günleri saat 20.30’da Gülbahçe’deki Mevlana Türbesi’nde, Cuma günleri saat 20.30’da İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’nde, Cumartesi günleri Mevlana Kültür Merkezi’nde 19.00’da, Pazar günleri ise saat 14.30’da İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’nde arkadaşlarıyla buluşmaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi, ilkini Şanlıurfa ve Bilecik’te gerçekleştirdiği sema ve tasavvufi programlarına Balıkesir ve Tekirdağ’da devam edecek. Program her hafta Türkiye’nin farklı şehirlerinde devam edecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu