Yaşam

Bir Fotoğrafçı İki Fareyi Selfie Çekmeleri İçin Eğitti: Selfie Bağımlısı Farelerle Tanışın

Parisli fotoğrafçı Augustin Lignier , eğitimi sırasında kendine çok temel bir soruyu sordu: Neden çoğumuz fotoğraf çekmeye ve paylaşmaya bu kadar meyilliyiz? Sorunun kendisi pek yaratıcı değildi ama Lignier bu soruyu yanıtlamak için farklı bir yol izledi ve fareler için fotoğraf kabiniInşa et.

Fareler bir süre sonra alacakları ödülü umursamadan selfie çekmeye devam etti.

Geçmişte BF Skinner Adı geçen davranış bilimci, farelerde öğrenme davranışını incelemek için bir test çemberi oluşturdu. Bu kutuya Skinner kutusu adı verildi ve amacı fareleri yiyecekle ödüllendirerek bu davranışı öğretmekti. Lignier de benzer bir yaklaşım izledi.

Lignier’in versiyonunda şeffaf bir kulenin içinde bir kule bulunmaktadır. kamera yerleştirildi. Fareler, kamera deklanşörüne her bastıklarında küçük bir miktar şeker aldılar ve fotoğraflarını sistemin ekranında görebiliyorlardı. (Lignier, farelerin bu fotoğrafları anladığını düşünmüyor.) Bir süre sonra ödüllendirildiler. Ortada sadece bir tane verilmesine rağmenFareler bazen yiyecek ödülünü bile göz ardı ederek kendi fotoğraflarını çekmeye devam etti.

İnsanların farelerden farkı olmayabilir

Skinner öğrenme kutusu deneylerinde hayvanlar eğitim süreç tamamlandıktan sonra Ayrıca öğrenilen davranışları tekrarlayarak tekrar yiyecek almayı hedeflerler. Lignier’e göre dijital ve sosyal medya şirketleri de benzer bir yaklaşım uyguluyor. Gelecekte bir beğeni, yorum veya romantik bağlantı olasılığı, insanları telefonlarına bağımlı hale getiriyor. Sosyal medya da oldu “Modern insanın Skinner kutusu”Adı verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu