Haber

Engelli oğlak, kesimden kurtarılıp Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne yerleştirildi

ANKARA’da, yürüme engelli dünyaya gelen ve kesilmesi için mezbahaya gönderilen 8 aylık oğlak, HAYTAP yetkililerince sahiplenilerek Bursa’daki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getirildi. Arka ayaklarına tekerlekli yürüteç takılan ve tekrar hayata tutunan oğlağa ‘Tolga’ ismi verildi.

Ankara’da hayvancılık yapan bir ailenin keçisi doğum yaptı. İkiz doğan yavrulardan biri engelli dünyaya geldi. Bir mühlet bakımı yapılan engelli oğlak, kesilmesi için mezbahaya gönderildi. Bunu öğrenen hayvanseverler HAYTAP yetkililerine bildirdi. Mezbahaya giden HAYTAP yetkilileri oğlağı sahiplendi. Gerekli bakımları yapılan oğlak, Bursa’daki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getirildi. Yürüme engelli olan oğlağın art ayaklarına tekerlekli yürüteç takıldı. Bu sayede yürümeye başlayan oğlağa ‘Tolga’ ismi verildi.

Oğlağın ömrüne Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde devam edeceğini söyleyen HAYTAP Bursa Temsilcisi Emre Demir, “Oğlağımız bu haliyle alınıp mezbahaya götürülüyor. Hayvanseverler tarafından bize haber verildi. Ekibimiz giderek yavruyu alıp Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getiriyor. Buraya geldiğinde ayakta duracak hali yoktu. Gerekli bakımları buradaki veteriner tabiplerimiz tarafından yapıldı. Şu anda yürümeyle ilgili sorunları var. Bunun için gönüllülerimiz tarafından gerekli yürüteç yapıldı. En azından birinci haline nazaran çok daha memnun yaşıyor. Eskiye nazaran ürkekliği daha da azaldı. Emelimiz olabildiğince tüm canlıları yaşatabilmek. Ömür herkes için çok bedelli. Onu tanıdığımız için çok şanslıyız” dedi.’GÖNÜLLÜMÜZ YÜRÜTEÇ HEDİYE ETTİ’Kocaeli’nde yaşayan bir gönüllü tarafından yürüteç hediye edildiğini, oğlağa da yaşamını yitiren bir başka HAYTAP gönüllüsünün ismini verdiklerini belirten Demir, şöyle konuştu:

“Ciddi manada anemikti. Tabiplerimiz gerekli müdahaleleri yaptı. Şu anda daha yeterli. Engelli olduğu için Kocaeli’deki bir gönüllümüz tarafından yürüteç armağan edildi. Şu anda yürütece de adapte olmaya başladı. İsmini ‘Tolga’ koyduk. Bizim için bedelli birisi. Şu anda hayatta değil. En azıdan onun ismini yaşatmak ismine HAYTAP ismine bu ismi koyduk. Şu anda Tolga burada, öbür arkadaşlarıyla bir arada memnun bir halde yaşayabiliyor. Ne keyifli bize. Tedavileri sürüyor. Bütün bakımları yapılıyor. Önünde uzun bir yol var. Vakitle, düzgün bir beslenmeyle, arkadaşlarımızın bakımıyla çok daha uygun olacağına inanıyorum. Yaşaması için umut var. Bu haliyle bile koşmak istiyor. Bu bizler için hakikaten çok kıymetli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu