Haber

Husiler Yemen’de İsrail kargo gemisini ele geçirdi

Yemen’deki Husiler, Kızıldeniz’de 25 mürettebatlı bir kargo gemisine el koydu.

Yemen’de İran destekli Husiler, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına tepki olarak Kızıldeniz’deki İsrail gemilerini hedef alacaklarını duyurdu. İsrail’e ait olduğu iddia edilen 25 mürettebatın bulunduğu bir yük gemisi, Kızıldeniz’de Husiler tarafından ele geçirildi.

İsrail Savunma Kuvvetleri’nden (IDF) yapılan açıklamada, Kızıldeniz’deki bir kargo gemisinin Yemen’de İran destekli Husiler tarafından kaçırılmasının “küresel ölçekte çok ciddi bir olay” olduğu belirtildi. Geminin uluslararası sivil mürettebatla Türkiye’den Hindistan’a gideceğini ve gemide İsrailli bulunmadığını belirten IDF, “Bu bir İsrail gemisi değil” dedi. Geminin kaçırılmasından doğrudan Husileri sorumlu tutan IDF, Galaxy Leader isimli geminin mürettebatı arasında İsraillinin bulunmadığını duyurdu.

İsrailli işadamı Abraham Ungar’ın sahibi olduğu İngiliz şirketine kayıtlı Bahama bandıralı gemi, kaçırıldığı sırada bir Japon şirketi tarafından işletiliyordu.

İsrail, geminin kaçırılmasından İran’ı sorumlu tuttu

İsrail Başbakanlığından yapılan açıklamada, geminin kaçırılmasından İran’ın sorumlu tutulduğu ve geminin bir Japon şirketi tarafından işletilen İngiliz gemisi olduğu belirtildi. Açıklamada gemide Ukrayna, Bulgaristan, Filipinler ve Meksika’dan 25 mürettebatın bulunduğu ancak gemide İsrailli mürettebatın bulunmadığı belirtildi. Açıklamada, “İran’ın özgür dünya vatandaşlarına yönelik saldırganlığı ve küresel nakliye rotalarının güvenliği tehlikede olduğundan bu, uluslararası sonuçları olan bir başka İran terör eylemidir” denildi. – TEL AVİV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu