Haber

Jayshul Adl üyeleri İran’da terör eylemleri nedeniyle idam edildi

İran’ın Sistan-Belucistan eyaletinde rejim karşıtı “Ceyşul Adl” üyesi olduğu iddia edilen üç kişi, “terör eylemi” yaptıkları gerekçesiyle idam edildi.

Fars Haber Ajansı’nın haberine göre, Sistan-Belucistan Başsavcısı Ali Mustafavi Niya konu hakkında bilgi verdi.

Mustafavi Niya, “Terör örgütü Ceyşul Adl ile irtibat kurmak ve terör eylemi gerçekleştirmek suretiyle dünyada fitne çıkarmak suçundan idam cezasına çarptırılan Muhammed Berahuye Encümeni, Muhammed Kerim Barkizayi Aksun ve İdris Bilerani’nin cezaları infaz edildi. ” söz konusu.

Savcı Niya, söz konusu kişilerin 29 Ocak 2019’da Zahedan kentinde bir polis karakoluna, 25 Haziran 2019’da da devriye gezen askeri araca saldırdığını belirtti.

İran’ın Pakistan ve Afganistan sınırında yer alan Sistan-Belucistan eyaleti, “bölgedeki Sünni Beluc halkının haklarını savunduğunu” iddia eden ve “Ceyşul Adl” örgütü arasında son yıllarda çatışmalara sahne oluyordu. Ülkedeki terör örgütü ve İran güvenlik güçleri.

İran’da terör örgütü olarak kabul edilen “Ceyşul Adl”, “Sünni Beluc halkının haklarını savunduğunu” iddia ederek, İran’ın güneydoğusunda Pakistan sınırında yer alan Sistan-Belucistan eyaletinde zaman zaman silahlı eylemler düzenliyor. ülke.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu