Yaşam

ABD, Kilia idolünü Türkiye’ye iade etmeyecek

ABD temyiz mahkemesi, Türkiye’nin eski “Yıldız Avcısı” idolünü geri getiremeyeceğine karar verdi.

ABD’de mahkeme, Türkiye’nin 6 bin yıllık Kilia heykelinin çalındığını açıklamak için çok beklediğine, bu nedenle koruma fonu sahibi Christie ve Michael Steinhardt müzayede evinden geri alamayacağına karar verdi.

Yaklaşık 22.9 cm boyunda olan Kilia’nın idolü, başının hafifçe göğe doğru kaldırılmış olmasından kaynaklanmaktadır. “Guennol Yıldız Avcısı”Ayrıca şöyle bilinir.

İngiliz haber ajansı Reuters’in haberine göre, New York’taki temyiz mahkemesi, Türkiye’nin 1990’lı yıllardan beri işe alındığını belirtti. “bilgilendirilebilir” belirtilmiş. Bu nedenle mahkeme, Türkiye’nin müzayede evi Christie ve Steinhardt’a eserin müzayedeye çıkarıldığı Nisan 2017’ye kadar dava açılmasına karar verdi. “Haklarınızı değerlendirmiyorsunuz”söz.

Yargıç Rosemary Pooler mahkemeye verdiği ifadede şunları söyledi: “Türkiye Kültür Bakanlığı’nın Yıldız Avcısı’nın New York’ta olduğuna dair açıklamalarına rağmen Türkiye hiçbir şey yapmadı. Türkiye’nin şikayetini 2017’ye kadar bildirmemesi (hatta soruşturmaması) mantıksız.”terimleri kullandı.

Christie’nin ve Steinhardt’ın avukatı sorulara yanıt vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu