Haber

“Calais Grubu” ülkeleri Avrupa’ya düzensiz göçle mücadelede işbirliğini artıracak

“Calais Grubu” ülkeleri olarak bilinen Belçika, İngiltere, Fransa, Almanya ve Hollanda, Avrupa çapında yasadışı göçle mücadele çabalarını hızlandırma konusunda anlaştılar.

Brüksel’de düzenlenen toplantıya 5 ülkenin temsilcileri, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Frontex ve Europol katıldı.

Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamaya göre taraflar, göç kriziyle mücadele konusunu ele alırken, Avrupa’ya sistematik olmayan göçün büyüyen bir sorun olduğunu vurguladı.

Taraflar, operasyon ekiplerinin hata ağlarını daha iyi tespit etmesini ve bunlara yanıt vermesini sağlamak için Fransa’nın Calais kentindeki Ortak İstihbarat Hücresinin işbirliğini geliştirmeyi kabul etti.

Organize suç gruplarının da desteğiyle Calais’ten İngiltere’ye geçmek için Manş Denizi’ni geçmeye çalışanların sayısının artmasından endişe duyduklarını dile getiren taraflar, sadece göçmenlerle değil, kaçakçılarla da mücadelede işbirliğinin öneminin altını çizdi.

Açıklamada, ülkelerin korunmaya muhtaç kişilere sığınma sağlamaya hazır olduğu belirtildi. Ayrıca, “sınırlardan her türlü yasa dışı kaçakçılık girişimlerinin en üst düzeyde ele alınması gerektiği” kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu