Haber

Elon Musk’ın şirketine soruşturma: 1500 hayvanın ölümüne neden oldu

Elon Musk’ın tıbbi cihaz şirketi Neuralink, hayvan hakları ihlalleri nedeniyle federal soruşturma altında.

Neuralink şirketi, felçli insanların tekrar yürümesine ve diğer nörolojik rahatsızlıkları iyileştirmesine yardımcı olacağını umduğu bir beyin implantı geliştiriyor.

Reuters tarafından incelenen belgelere ve soruşturmaya aşina kaynaklara göre, şirket çalışanı hayvan testlerini aceleye getirerek hayvanların acı çekmesine ve ölmesine neden oldu.

Soruşturma hakkında bilgisi olan iki kaynağa göre, daha önce duyurulmayan soruşturma geçtiğimiz aylarda bir federal savcının talebi üzerine ABD Tarım Bakanlığı genel müfettişi tarafından açıldı.

The Guardian’a göre,Soruşturma, araştırmacıların hayvanlara nasıl davrandığını ve test ettiğini inceleyen Hayvan Refahı Yasası’nın ihlallerine odaklanıyor.

Hayvan Refahı Yasası, araştırmalarda ve ticari iz testlerinde kullanılan hayvanlara yönelik muameleyi düzenleyerek gereksiz acıya veya ölüme neden olan uygulamaları yasaklar.

Neuralink evraklarını inceleyen ve 20’den fazla mevcut ve eski çalışanla yapılan görüşmeleri inceleyen Reuters’e göre, soruşturma, çalışanların şirkette hayvanlar üzerinde test yapılmasına yönelik itirazlarının arttığı bir zamanda başlatıldı. Şirket belgeleri daha önce bildirilmemiş mesajları, ses kayıtlarını, e-postaları, sunumları ve raporları içerir.

Çalışanlar, başarısız deneylerin Musk’ın işleri hızlandırma baskısından kaynaklandığını söyledi. Musk ve diğer Neuralink yöneticilerinin, gazetecilerin yorum taleplerine yanıt vermediği bildirildi.

Şirketin hayvan testleri hakkında doğrudan bilgi sahibi olan kaynaklar, şirketin 2018’den bu yana yaptığı deneylerde 280’den fazla koyun, domuz ve maymun da dahil olmak üzere yaklaşık 1.500 hayvanı öldürdüğünü söyledi. Deneylerde sıçan ve farelerin de kullanıldığı belirtildi.

Kaynaklar, şirketin test edilen ve öldürülen hayvan sayısına ilişkin kesin kayıtlar tutmaması nedeniyle bu sayıların yaklaşık değerler olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu