Haber

Hindistan’ın Manipur eyaletinde şiddet devam ediyor

Hindistan’ın Manipur eyaletinde devam eden şiddet olaylarında göstericiler, iktidardaki Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP) liderlerinin evlerini ateşe vermeye çalıştı.

Hindustan Times’ın haberine göre, Manipur, Imphal’da yaklaşık 1000 gösterici protesto için kamu binalarının etrafında toplandı.

Bölgeye konuşlanan Acil Müdahale Güçleri (RAF), protestoculara göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle karşılık verdi.

Yetkililer, göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada iki kişinin yaralandığını, göstericilerin BJP liderlerinin evlerini yakmaya çalıştıklarını, ayrıca Imphal şehri polis karakolu ve BJP ofisine zarar vermeye çalıştıklarını bildirdi. .

RAF yetkilileri protestocuların toplanmasını engellemek için devriyelerini sürdürürken sabaha kadar eyaletin farklı yerlerinden silah sesleri duyuldu.

Devlette şiddet arttı

Eyalet nüfusunun yüzde 53’ünü oluşturan Meitei topluluğunun “Planlı Kabile” kategorisine girmedikleri gerekçesiyle gösteriler düzenlemesiyle başlayan şiddet, aralarında Kuki’nin de bulunduğu bazı grupların itirazıyla arttı. nüfusun yaklaşık yüzde 30’unu oluşturanlar.

Olayların bastırılması için 4 Mayıs’ta askerlere “vur” emri verilmiş ve şimdiye kadar 110 kişi hayatını kaybetmişti.

Toplumsal huzursuzluğun devam ettiği eyalette yüzlerce ev yıkılırken, 47 bin kişi de yerinden edildi.

Hindistan İçişleri Bakanlığı şiddeti araştırmak için 1 Haziran’da bir komite kurdu.

Eyalette internet ve ara sıra sokağa çıkma yasakları uygulanmaya devam ediyor.

Hindistan’da “Planlı Kabile (ST)” kategorisi, topluluklara siyasi temsil, okullarda kotalar ve kamu hizmeti gibi fırsatlar sunar.

Yasa gereği dağlık bölgelere yerleşmelerine izin verilmeyen Meitei, eyalette artan Myanmar nüfusu ve Bangladeşli göçmenler nedeniyle zorluklarla karşılaştıklarını savunuyor.

haberuluborlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu